Jaką rolę w organizmie odgrywa witamina B12?
Witamina B12, inaczej kobalamina to jedna z najważniejszych, należących do grupy B witamin. To właśnie ona wpływa na produkcję czerwonych krwinek, zapewnia właściwą pracę układu nerwowego i pokarmowego. Niedobór witaminy B12 może prowadzić do anemii oraz do objawów neurologicznych, takich jak zaburzenia równowagi, mrowienie w kończynach, osłabienie mięśni, zaburzenia nastroju i problemy ze wzrokiem. Na niedobór witaminy B12 są szczególnie narażone osoby stosujące dietę ubogą w mięso i produkty zwierzęce, czyli weganie, wegetarianie. Niedobór kobalaminy obserwuje się również u osób starszych, ponieważ wraz z wiekiem pogarsza się zdolność organizmu do wchłaniania witaminy B12. Do najczęściej występujących objawów niedoboru witaminy B12 należą:
-
- chroniczne zmęczenie i ogólne osłabienie organizmu,
-
- aburzenia neurologiczne – mrowienie lub drętwienie w kończynach, zaburzenia równowagi,
-
- rudności w chodzeniu i utrzymaniu równowagi, zaburzenia pamięci i koncentracji,
-
- ladość skóry, duszności i zawroty głowy zaburzenia trawienne: nudności, wymioty, biegunka lub zaparcia, utrata apetytu,
-
- ogorszenie nastroju powodujące drażliwość, niepokój, problemy ze snem,
-
- upośledzenie widzenia problemy ze skórą i błonami śluzowymi (pieczenie, swędzenie, zapalenie języka)
Podstawowym, naturalnym źródłem kobalaminy są produkty pochodzenia zwierzęcego, ryby i nabiał. Składnik ten nie występuje zupełnie w produktach roślinnych, dlatego na niedobór kobalaminy cierpią najczęściej weganie i wegetarianie. Dieta osób ze stwierdzonym niedoborem witaminy B12 powinna zawierać:
-
- mięso i podroby,
-
- jaja,
-
- mleko i produkty mleczne typu: jogurt naturalny, twarogi i sery,
-
- ryby i owoce morza,
Jeśli podejrzewasz, że masz niedobór witaminy B12 lub doświadczasz któregokolwiek z wymienionych objawów, powinieneś skonsultować się z lekarzem. Diagnoza niedoboru witaminy B12 wymaga przeprowadzenia odpowiednich badań krwi, a leczenie może obejmować suplementację witaminą B12 lub zmiany w diecie. Nieleczony niedobór witaminy B12 może prowadzić do poważnych komplikacji, dlatego ważne jest, aby w porę zareagować na objawy.
Przypisy:
https://podyplomie.pl/medycyna/37427,niedobor-witaminy-b-12-z-punktu-widzenia-hematologa
https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/dieta-wegetarianska-i-weganska-gdzie-szukac-skladnikow-niedoborowych/?fbclid=IwAR03zZb0gjkOJFL1eli28V2uOG2fC4sJ51Zzvn5HRf7yVXMP978D0nQVo6g